Pas SHBA-së, uragani 'Dorian' godet Kanadanë

Publikuar tek: bota, më 06:07 09-09-2019 Pas SHBA-së, uragani 'Dorian' godet Kanadanë

Pasi shkatërroi disa zona në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, uragani ‘Dorian ka goditur tashmë Kanadanë.

‘Dorian’ ka prekur provincën Nova Scotia ku ka rrëzuar shumë pemë duke ndërprerë energjinë elektrike.

Medita raportpjnë se deri më tani janë rreth 450.000 shtëpi pa energji elektrike. Uragani të shtunën goditi Halifax-in dhe tani është drejtuar për në Neëfoundland.

Erërat e uraganit që po kthehet kapin një shpejtësi prej 160 km/orë.

Bahamas-i është vendi më i prekur nga uragani ‘Dorian’ dhe numri i të vdekurvë ka shkuar në 43, ndërsa autoritetet thonë se ky bilanc pritet të rritet.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.012509107589722
array(1) { ["section"]=> string(48) "pas-shba-se-uragani-dorian-godet-kanadane-177780" }