Pas shkarkimit të Jon Huntsman, Trump emëron ambasadorin e ri në Rusi

Publikuar tek: bota, më 19:20 13-10-2019 Pas shkarkimit të Jon Huntsman, Trump emëron ambasadorin e ri në Rusi

Presidenti Donald Trump ka emëruar John Sullivan si ambasadorin e ri amerikan në Rusi.

Sullivan aktualisht është zyrtari numër 2 në Departamentin e Shtetit dhe, nëse konfirmohet në postin e ri nga Senati, ai do të zëvendësonte Jon Huntsman Jr., i cili njoftoi në gusht se po hiqte dorë nga pozita e tij si diplomat i lartë amerikan në Rusi .

Presidenti Trump e njoftoi vendimin për emërimin e Sullivan të premten pasi tha në gusht se po e konsideronte atë për postin.

John Sullivan ka qenë zv / Sekretari i Shtetit që herët në administratën Trump, dhe shërbeu për pak kohë vitin e kaluar si ushtrues detyre i Sekretarit të Shtetit kur presidenti Trump shkarkoi Rex Tillerson.

Ai u konfirmua nga Senati në vitin 2017 me një votim 94-6, duke marrë një mbështetje të gjerë si nga republikanët, ashtu edhe nga demokratët.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Turqia hyri në Siri, SHBA-ja largohet përfundimisht nga zona e luftës
Gjiganti mediatik në TELASHE? Infiltrohen dhe përgjohen KRERËT më të LARTË: Zbulohet agjenda politike »
Article Logic
Execution time: 0.0096359252929688
array(1) { ["section"]=> string(75) "pas-shkarkimit-te-jon-huntsman-trump-emeron-ambasadorin-e-ri-ne-rusi-181914" }