Pas shpërthimeve të së dielës, Sri Lanka bllokon rrjetet sociale

Publikuar tek: bota, më 17:24 23-04-2019 Pas shpërthimeve të së dielës, Sri Lanka bllokon rrjetet sociale

Pas shpërthimeve në Sri Lanka që sollën me shumë se 300 të vdekur qeveria vendase ka marrë një vendim drastik duke blokuar rrjetet sociale.

Sipas BBC, në fillim arsyeja ishtë se shumë pirat të internetit kishin gjetur mundësinë për të vjedhur të dhënat e përdoruesve në momentin e kaosit por tani duket se arsyeja e vertet është ndryshe.

Qeveria do që të ndalojë përhapjen e lajmeve të rremë ose raportimeve të pavërteta midis përsonave, gjë kjo që shkakton trazira dhe kaos tek qytetarët vendas. Facebook, Instagram dhe ËhatsApp janë vetëm disa nga rrjetet që nuk kanë mundësi të përdorin.

Ndërkohë nuk është bërë ende me dije se kur do lejohet sërish përdorimi i tyre.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.012803077697754
array(1) { ["section"]=> string(70) "pas-shperthimeve-te-se-dieles-sri-lanka-bllokon-rrjetet-sociale-161567" }