Pas Skëndërbeut, në Gjenevë do ngrihet edhe shtatorja e Shën Terezës

Publikuar tek: kulture-art, më 12:34 26-10-2016 Pas Skëndërbeut, në Gjenevë do ngrihet edhe shtatorja e Shën Terezës

Një grup i shoqatave shqiptare në Lozanë te prirë nga Gjergj Prenkoçaj, Ibrahim Syla, Sabri Alidemaj etj janë  eënagzhauar te grisin një monument në kujtim të Shënjtores Terza qytetit të Lozanës  Por, procesi duket të jetë  i vështirë, ka deklaruar  për agjencine e lajmeve “Presheva Jonë” në Zvicer zGjergj Prenkoçaj njëri nga iniciatorët e ngritjes së këtij busti.

Gjergj Prenkocaj: Shenjtorja Tereza, një humaniste urë-lidhëse jo vetëm mes shqitarëve, por edhe me popuilli zviceran

Shënjtorja Tereza e cila u shpall e shenjtë më 4 shtator. është një simbol universal, një mesazh i paqes, eshte nje urë lidhese jo vetëm mes neve shqiptarëve, por edhe  me popullin zviceran, thote në vazhdim Prenkoçaj.

Busiti i Shenjtores Terrza është në projekt që te vendoset në pjesën e jashtme të Bazilikës, pikërisht perballe muzeut Olimpik nderkombëtar, aty buze liqenit ne Lozanë. Për iniciativen e gnritjes së bustit të Shenjtoers Tereza nëe Lozane kanë shkruar edhe gazetat zvicerane.

Me këtë mund të thuhet se heroi ynë kombëtar në Gjenevë  “Skëderbeu” se shpejti nuk do jete i vetëm  (me bustin e ngritur 1 nëntor 1997 nga prof. Astrit Leka, kryetar i shoqatës nderkmbëtare Solidest)  i shoqëruar nga motra e tij shqiptare Gongje Bojaxhiu. Kështu Zvicra me “emigrantet” Skenderebun dhe Gongje Bojanxhiun behet me 300.002 shqiptare, shkruan agjencia e lajmeve “Presheva jonë” nga Zvicra.

E gjitha kjo filloi në mars. Kur Papa Francis shpalli kanonizimin e murgeshës shqiptare, z. Prenkoçaj, një katolik me qëndrim në Zvicër për 25 vjet, i vuri vetes si qëllim të shënojë këtë shenjtërim edhe në rrethinën e vendit pritës. Me disa shoqata, ai mblodhi fondet dhe gdhendi një statujë bronzi të zonjës që gëzoi Çmimin Nobel për Paqe në vitin 1979, dhe këtë për t’ia ofruar qytetit të Lozanës.

“Ju kujjtojmë se një nga Kishat ne Loza me mermin Notre-Dame ka njer salle me emrin e shenjtores sonë “Nënë Tereza”. Dhe kjo bashkë me shume elemte tjera ka bërë që ne i kemi propozuar aztoiriteve zvcerane të Kontonit VVaud piokerisht  Këshillit të famullisë së kishës Notre-Dame” thotë Gjergj Prenkoçaj. Ajo do të kishte qenë e përkryer po të ishte vendosur në pjesën e jashtme të Bazilikës, pikërisht perballe muzeut Olimpik nderkrombëtar, ate buze liqenit.

Por Ibrahim Syla. me besim mysliman, eshte nje veprimtar  (LDK)  tjetër iniciator për ngrijen së ketij busti ne qytetin e humanistit dhe diplomatit te njohur zvicerane Jean-Pascal Delamuraz. Dhe do theksuar se humanistja jone shentroja Tereza nuk eshte vetem e shqiptarve, por edhe e zviceran,e amerikanbeve, italianeve, francezeve, madje edhe e indianeve e afrikanëve n ‘qosh dynjas.. si thone, ne cdo cepi te këtij planeti.

Unë shpresoj se statuja e Nënë Terezës do të gjejë një vend pranë një kishe, por jashtë, në mënyrë që të mbetet në dispozicion për të gjithë. Sepse, ky projekt thekson gjithashtu dialogun ndërfetar

Personazhi i vitit 2019

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.021557092666626
array(1) { ["section"]=> string(73) "pas-skenderbeut-ne-gjeneve-do-ngrihet-edhe-shtatorja-e-shen-terezes-57450" }