Pas takimit me mjekët, Presidenti Meta letër Manastirliut, ja çfarë i kërkon të bëjë me 'urgjencë'

Publikuar tek: aktualitet, më 18:14 27-11-2020 Pas takimit me mjekët, Presidenti Meta letër Manastirliut, ja çfarë i kërkon të bëjë me 'urgjencë' Manastirliu - Meta

Presidenti Ilir Meta i ka dërguar një letër ministres së Shëndetësisë Ogerta Manastirliu, lidhur me situatën e koronavirusit.

Më herët Meta thirri një panel me mjekë dhe ekspertë të fushës së shëndetit publik.

Çështjet për të cilat Presidenti kërkoi mendimin, vlerësimin dhe rekomandimin e panelistëve ishin: Për rritjen alarmante të numrit të rasteve të reja me Covid-19 dhe të vdekshmërisë gjatë muajve tetor-nëntor, për kapacitetet pritëse dhe kuruese në vend të pacientëve të prekur nga virusi dhe për efektshmërinë e testeve analitike Covid-19. Vonesat në diagnozë, futja e testeve të shpejta për zbulim, gjurmim, kontroll.

Bazuar në diskutimet dhe këshillat e mjekëve, presidenti Meta ndër të tjera i kërkon Ministrisë së Shëndetësisë që të marrë në konsideratë disa kërkesa, ku bie në sy shtimi i testimeve, aplikimi i testeve të shpejta dhe hapja e spitaleve rajonale.

Screenshot_6.jpg

Screenshot_7.jpg

Screenshot_8.jpg

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « ‘Xhaçka me helikopter për fushatë në Dibër’, Petro Koçi i kthehet PD-së: Në kohën tuaj përdorej për Miss-e, sebepe dhe videoklipe këngëtarësh
I tha hajdut dhe mashtrues, Soko i kthehet keq Braçes: KLSH-ja të kapi me 7 mld € shkelje, ke firmosur koncesione korruptivë, gënjeve fermerët e Divjakës për naftën pa taksa »
Article Logic
Execution time: 0.011381864547729
array(1) { ["section"]=> string(101) "pas-takimit-me-mjeket-presidenti-meta-leter-manastirliut-ja-cfare-i-kerkon-te-beje-me-urgjence-229353" }