Pas takimit të G-20, Obama ‘’8 me 2’’ shmangësve të taksave

Publikuar tek: bota, më 13:39 05-09-2016 Pas takimit të G-20, Obama ‘’8 me 2’’ shmangësve të taksave

Pas samitit të G-20, presidenti i SHBA-së Barack Obama, u bën thirrje të gjitha shteteve të punojnë për t’i dhënë fund evazionit të taksave.

Shmangia ndaj taksave ndikon negativisht në buxhetin e shtetit. Në këtë mënyrë thotë Obama: “Humbasim mundësinë të ndërtojmë universitete, të përmirësojmë infrastrukturën…por, mbi të gjitha ndikon negativisht tek vendet në zhvillim pasi rrit rrezikun për korrupsion".

Sipas tij, ata që i shmangen taksave duhen identifikuar dhe shteti amerikan po punon për këtë, megjithëse akoma nuk dihet çfarë masash do merren ndaj tyre.

“Nuk është çështje që zgjidhet brenda natës, por po të fitojmë besimin e njerëzve.. mund të arrihet”- thotë ai.

Sipas presidentit amerikan, të gjitha shtetet duhet dhe do të punojnë të koordinuar me njëri-tjetrin për ta zgjidhur këtë problem.

“Deri më tani kemi progresuar, por jo aq sa duhet” - deklaron ai.

Çështja e taksave do të diskutohet sërish në samitin e ardhshëm të G-20, në 2017-ën.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Para pak javësh u kap duke thithur cigare hashashi, çfarë bën kësaj radhe Malia Obama të habit
Shpërthime të fuqishme në Kabul, humbin jetën 24 persona »
Article Logic
Execution time: 0.011816024780273
array(1) { ["section"]=> string(60) "pas-takimit-te-g-20-obama-8-me-2-shmangesve-te-taksave-51955" }