Pas tërmeteve shpërthejnë zjarret në Greqi, evakuohet ishulli pranë Athinës (VIDEO)

Publikuar tek: rajon, më 21:09 13-08-2019 Pas tërmeteve shpërthejnë zjarret në Greqi, evakuohet ishulli pranë Athinës (VIDEO) Zjarret ne Greqi

Zjarre të mëdha kanë përfshirë Greqinë sërish.

Flakët kanë përfshirë një pyll të dendur me pisha e cila ka marrë përmasa të pakontrollueshme.  

Për shuarjen e zjarreve janë angazhuar mbi 300 mjete zjarrëfikëse si dhe në ndihmën u kanë ardhur edhe helikopterët që hedhin ujë.

Raportohet se janë evakuuar zonat Dhirfion-Mesapion si dhe kërcënohet popullata në pjesën e Psahnas. Flakët kanë përfshirë ishullin Evia pranë Athinës si dhe ka arritur deri në fshatin Makrymali, i cili edhe ai është evakuuar.

Greqia i ka kërkuar ndihmë edhe BE për shuarjen e zjarreve, pasiduan të shmangin tragjedinë e vitit të kaluar ku humbën jetën qindra njerëz për shkak të flakëve.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0096559524536133
array(1) { ["section"]=> string(87) "pas-termeteve-shperthejne-zjarret-ne-greqi-evakuohet-ishulli-prane-athines-video-175247" }