Pas Trump dhe Navalny, edhe Vladimir Putin nominohet për çmimin NOBEL për PAQE

Publikuar tek: bota, më 16:15 24-09-2020 Pas Trump dhe Navalny, edhe Vladimir Putin nominohet për çmimin NOBEL për PAQE Vladimir Putin

Presidenti rus Vladimir Putin është nominuar për çmimin “Nobel për paqe”.

Një grup shkrimtarësh rus të udhëhequr nga Sergey Komkov thanë se kanë dërguar nominimin e tyre për Putin në Oslo në datën 10 shtator.

Zëdhënësi i presidentit, Dmitry Peskov në një konferencë për shtyp it ha gazetarëve se Putin nuk ishte nominuar nga Kremlini, por nga një grup shkrimtarësh të pavarur.

“Ju e dini se njerëz të ndryshëm janë nominuar për këtë çmim, ndaj kjo është një iniciativë e atyre që bënë këtë nominim, në këtë rast e shkrimtarëve. Nëse Putinit i i akordohet çmimi, është shkëlqyeshëm, nëse jo, nuk ka fare problem”, tha Peskov.

Kjo është hera e dytë që Putin nominohet për këtë çmim, pasi në vitin 2013 ai u nominua nga një anëtar i parlamentit rus, për “përfshirjen në zgjidhjen e konfliktit sirian dhe pengimin e ndërhyrjes së forcave amerikane në Siri”.

Javën e kaluar për çmimin Nobel u nominua edhe Alexei Navalny, kundërshtari i Putin i cili po rikuperohet  në Gjermani pasi u helmua me Novichok.

Edhe presidenti amerikan Donald Trump është nominuar këtë vit për çmimin Nobel për Paqe, për përpjekjen e tij drejt zgjedhjes së konflikteve të zgjatura në të gjithë botën.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.011397838592529
array(1) { ["section"]=> string(84) "pas-trump-dhe-navalny-edhe-vladimir-putin-nominohet-per-cmimin-nobel-per-paqe-221515" }