Edhe BMW përfshihet në skandal, Audi dhe Porsche braktisin "Volkswagen Group"

Publikuar tek: aktualitet, më 14:39 24-09-2015 Edhe BMW përfshihet në skandal, Audi dhe Porsche braktisin

Pas megaskandalit më të madh në historinë e Voklswagen fakte të reja tregojnë se është BMW është përfshirë në manipulimin e emetimit të gazrave.

Gjigandët e prodhimit të automjeteve kanë parë teksa aksionet e tyre bien në nivelet më më ulta në histori ndërsa aksionerët shqetësohen nëse skandali i zbuluar nga Shtetet e Bashkuara mund të përhapet përtej Volkswagen.

Por sipas tabloidit më të madh gjerman dedikuar automjeteve, “Auto Bild”, modeli BMW X3 Xdrive 20d i kalon standartet europiane të emetimit të gazrave me 11 herë. BMW ka lëshuar menjëherë një reagim duke thënë se në automjetet e saj nuk ka ansjë dallim midis testit në rrugë apo në pajisjet testuese. 

Vetëm disa orë më vonë, aksionet e BMW në bursë ranë me 6%. Ndërsa anëtari i bordit të Audi, Hackenberg dhe anëtari i bordit të Porsche, Hartz, kanë njoftuar se do të largohen nga "Volkswagen Group".

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Qëllon me armë zjarri, arrestohet poseduesi i arsenalit në Vlorë (FOTO)
Publikohet video e kërcënimit të dëshmitarit të CEZ në prani të RENEA »
Article Logic
Execution time: 0.011270046234131
array(1) { ["section"]=> string(51) "pas-volkswagen-edhe-bmw-perfshihet-ne-skandal-21572" }