Pasazhe nga historia e teatrit “Migjeni”

Publikuar tek: kulture-art, më 21:19 21-02-2015 Pasazhe nga historia e teatrit “Migjeni”

Teatri i Migjenit prej më shumë se 60 vitesh përbën një gur të rëndësishëm në kulturën shqiptare. Më shumë se 200 premiera janë vendosur në skenën e këtij teatri në qytetin e Shkodrës.

Fotot që do të shihni në galeri i përkasin momentit të krijimit të teatrit “Migjeni” dhe janë publikuar nga studiuesi Ardian Ndreca.

Pavarësisht historisë që ai mbart, gjendja në të cilën ndodhet godina është për të ardhur keq. Newsbomb ka bërë të ditur pak ditë më parë se ky teatër është shdërruar në një ''bombë me sahat'' për shkak të amortizimit të linjave elektrike, gjithsesi ende nuk ka asnjë ndërhyrje nga institucionet vendore apo ato lokale.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.043329954147339
array(1) { ["section"]=> string(43) "pasazhe-nga-historia-e-teatrit-migjeni-4072" }