Pasi studjoi 500 miliarderë, zbuloi se të gjithë kanë diçka të përbashkët

Publikuar tek: bota, më 13:37 02-07-2015 Pasi studjoi 500 miliarderë, zbuloi se të gjithë kanë diçka të përbashkët

Pasi studjoi 500 miliarderë, ndër ta Andrew Carnegie, Henry Ford, dhe Charles Schwab, gazetari dhe autori Napoleon Hill gjeti se të gjithë kanë një cilësi të përbashkët: vendosmërinë.

“Analiza e qindra miliarderëve që kishin bërë një pasuri mbi 1 miliard dollarë, zbuloi faktin se secili prej tyre kishte zakonin e marrjes së vendimeve menjëherë”, shkruan Hill në librin e tij "Think and Grow Rich."

Por përveç marrjes së vendimeve shpejt dhe me besim, Hill vuri re se të gjithë miliarderët gjithashtu i ndryshojnë vendimet, e nëse duhet, e këtë gjë e bëjnë duke marrë kohën e nevojshme.

Hill thotë se vendosmëria luan një rol mafj të rëndësishëm në mbledhjen e pasurisë, prandaj ai e vendos të 7-ën në listën e tij të 13 shkallëve drejt pasurisë.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.013293027877808
array(1) { ["section"]=> string(78) "pasi-studjoi-500-miliardere-zbuloi-se-te-gjithe-kane-dicka-te-perbashket-15185" }