Pasioni i vajzave në Shqipërinë e 1920-ës

Publikuar tek: fcb-bomb, më 22:42 27-02-2015 Pasioni i vajzave në Shqipërinë e 1920-ës

Një fotografi e veçantë ndodhet në bibliotekën e Kongresit amerikan e titulluar “Pesë vajza që thurin”.

Foto mendohet se është bërë në vitin 1920 në Tepelenë, ndërsa aty tregohet momenti i 5 vajzave shqiptare që thurin me shtiza në Shqipërinë e pas Luftës së Parë Botërore.

Kjo foto është publikuar në facebook nga gazetari Ilir Ikonomi, i cili e konsideron atë të rrallë për nga kompozimi dhe informacioni mbi jetën e thjeshtë shqiptare që përcjell.

Postimi i Ilir Ikonomit:

Kjo fotografi mahnitëse, e titulluar “Pesë vajza që thurin”, është marrë nga koleksioni i amerikanëve Frank dhe Frances Carpenter, që gjendet në Bibliotekën e Kongresit dhe mund të vizitohet online. Duhet të jetë bërë në vitin 1920.

Frank Carpenter ishte gjeograf dhe fotograf që shëtiste nëpër botë dhe shkruante tekste gjeografie. Frances ishte e bija. Frank Carpenter është autor i rreth 20 librave të përmbledhur në serialin Carpenter's World Travels, të cilët u bënë mjaft popullorë mes viteve 1915-1930.

Fotoja ka kapur në një moment sinqeriteti 5 vajza shqiptare që thurin me shtiza në Shqipërinë e pas Luftës së Parë Botërore. Carpenter i ka fiksuar të pesta të përqendruara në punën e tyre, por edhe të vetëdijshme për të huajin përballë që po i fotografon.

Ka shumë mundësi që ajo të jetë bërë gjatë udhëtimit të fotografit në Tepelenë. Frank Carpenter shkoi atje bashkë me një mision ndihme të Kryqit të Kuq amerikan, pas një tërmeti që shkatërroi qytetin më 20 nëntor 1920 dhe që la 36 të vrarë.

Është një foto e rrallë për nga kompozimi dhe informacioni mbi jetën e thjeshtë shqiptare që përcjell.

Nga Veriu në jug, këto hotele mbajnë 5 yje.
Por me sa i vlerësoni ju?

Grand Hotel Resort - Velipoja
Rafaelo - Shëngjin
Kompleksi Lura - Gjiri i Lalezit
Palace Hotel - Durrës
Prestige Resort - Golem
Premium Resort - Golem
Fafa Hotel - Durrës
Grupi Harmonia - Hotel
Regina Hotel - Vlorë
Hotel Butrinti - Sarandë
Demi Hotel - Sarandë
Santa Quaranta Resort - Sarandë
Hotel Morina - Palasë
Hotel Fishta - Velipojë
Hotel Briliant - Qerret
Supreme Hotel - Qerret
Article Logic
Execution time: 0.0094940662384033
array(1) { ["section"]=> string(46) "pasioni-i-vajzave-ne-shqiperine-e-1920-es-4619" }