Pasojat e COVID-19, Italia 'goditet' në zemër të ekonomisë, 52 miliardë euro më pak konsum

Publikuar tek: rajon, më 16:51 26-03-2020 Pasojat e COVID-19, Italia 'goditet' në zemër të ekonomisë, 52 miliardë euro më pak konsum

Pasojat e koronavirusit në Itali si në të gjithë botën, nuk janë ndjerë vetëm në shëndetësi, por edhe në ekonomi.

Sipas një analize paraprake, shteti fqinj numëron 52 miliardë euro më pak, pasi sektori i prodhimit dhe shërbimeve si; tregtia, turizmi, transporti, fasonët, tesktilët, shërbimi, janë mbyllur. 75% e fabrikave tekstile janë mbyllur.

Disa zëra thonë dhe e konsiderojnë një skenar, se vendi do të fillojë të rihapet në muajin tetor.

Sektori i vetëm në rritje është sektori i ushqimit me një rritje prej 4.2% në vitin 2020 në krahasim me vitin 2019 ndërsa një kolaps pritet sidomos për transportin (-12.7%), hotelet dhe restorantet (-21.6%).

Nga Veriu në jug, këto hotele mbajnë 5 yje.
Por me sa i vlerësoni ju?

Grand Hotel Resort - Velipoja
Rafaelo - Shëngjin
Kompleksi Lura - Gjiri i Lalezit
Palace Hotel - Durrës
Prestige Resort - Golem
Premium Resort - Golem
Fafa Hotel - Durrës
Grupi Harmonia - Hotel
Regina Hotel - Vlorë
Hotel Butrinti - Sarandë
Demi Hotel - Sarandë
Santa Quaranta Resort - Sarandë
Hotel Morina - Palasë
Hotel Fishta - Velipojë
Hotel Briliant - Qerret
Supreme Hotel - Qerret
Article Logic
Execution time: 0.011097192764282
array(1) { ["section"]=> string(121) "pasojat-e-covid-19-italia-goditet-ne-zemer-te-ekonomise-52-miliarde-euro-me-pak-vetem-sektori-i-ushqimit-ne-rritje-200174" }