Pasuria i bën ‘gropën’, Vettingu shkarkon prokurorin e Tiranës Alket Mersini

Publikuar tek: aktualitet, më 10:37 16-09-2020 Pasuria i bën ‘gropën’, Vettingu shkarkon prokurorin e Tiranës Alket Mersini Prokurori Alket Mersini

KPK ka shkarkuar nga detyra prokurorin e Tiranës, Alket Mersini, dhe shkak kanë qenë problemet me pasurinë.

Në senacën dëgjimore ai u pyet për burimet financiare për dy apartamente dhe një vlerë 40 mijë euro që një kompani ndërtuese kishte depozituar në llogarinë bankare të bashkëshortes së tij.

Trupi gjykues që kreu procesin e vetingut për prokurorin Mersini përbëhet nga Etleda Çiftja kryesuese, Pamela Qirko relatore dhe Xhensila Pine anëtare.

Në cilësinë e vëzhguesit ndërkombëtar ishte i pranishëm Gerrit Sprenger. Alket Mersini e ka filluar karrierën në sistemin e drejtësisë në vitin 1999 dhe përgjatë dy dekadave ka punuar si prokuror në Prokurorinë e Durrësit dhe atë të Tiranës.

Lexo edhe: https://www.newsbomb.al/pamundesi-financiare-per-te-blere-dy-apartamente-dhe-pasaktesi-ne-deklarime-prokurori-i-tiranes-probleme-ne-vetting-220364

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0099091529846191
array(1) { ["section"]=> string(80) "pasuria-i-ben-gropen-vettingu-shkarkon-prokurorin-e-tiranes-alket-mersini-220545" }