Pavarësi nga Spanja/ Katalonja organizon sot grevë masive, merr pjesë edhe FC Barcelona

Publikuar tek: bota, më 10:17 03-10-2017 Pavarësi nga Spanja/ Katalonja organizon sot grevë masive, merr pjesë edhe FC Barcelona

Pas referendumit të përgjakshëm të ditës së dielë Katalonja organizon sot një grevë masive. Greva u shpall nga sindikatat dhe shoqatat, që sipas tyre të dielën gjatë votimit janë shkelur të drejtat e njeriut.

Një numër i madh i katalanasve pritet të marrin pjesë në grevë e  përgjithshme për të dënuar dhunën policore.

Sakaq, mësohet se fluturimet dhe shërbimet e trenave mund të ndërpriten, si dhe operacionet e portit, pasi sindikatat kërkuan ndërprerjen për të "dënuar fuqimisht" reagimin e policisë ndaj sondazhit, në të cilin kreu i Katalonjës tha se 90% e votuesve kishin mbështetur pavarësinë nga Spanja, shkruan The Guardian, raporton newsbomb.al.

Gjithashtu, Universitetet publike të Barcelonës pritet t’i bashkohen grevës. Po ashtu FC Barcelona tha se do të marrë pjesë, duke shtuar se do të mbyllte selinë e saj dhe se asnjë nga ekipet e klubit nuk do të trajnohen sot.

auto_skysports-pique-suarez-barcelona_41177641507016350.jpg

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.013416767120361
array(1) { ["section"]=> string(91) "pavaresi-nga-spanja-katalonja-organizon-sot-greve-masive-merr-pjese-edhe-fc-barcelona-94546" }