Pavarësia e Katalonjës, prokurori spanjoll lajmëron nisjen e hetimeve për udhëheqësit katalanas

Publikuar tek: bota, më 13:17 30-10-2017 Pavarësia e Katalonjës, prokurori spanjoll lajmëron nisjen e hetimeve për udhëheqësit katalanas

Kryeprokurori i Spanjës ka bërë njoftuar nisjen e hetimeve për udhëheqësit katalanas pas shpalljes së pavarësisë së rajonit duke i akuzuar ata për rebelim.

Prokurori i spanjoll José Manuel Maza tha se akuzat përfshijnë gjithashtu rebelimin dhe provokimin e zyrtarëve rajonalë, shkruan BBC.

Sipas sistemit ligjor spanjoll, kërkesa do të shqyrtohet nga një gjyqtar.

Kjo kërkesë e prokurorit spanjoll vjen në momentin kur Spanja po punon për të marrë kontrollin e drejtpërdrejtë të Katalonjës, duke përfshirë zëvendësimin e nëpunësve civilë të rajonit me zyrtarë nga Madridi.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Familja mbretërore në rrezik, ISIS kërcënon princ George
Sulm ajror në shkollë, 25 të vdekur dhe dhjetëra të plagosur në Afganistan »
Article Logic
Execution time: 0.012515783309937
array(1) { ["section"]=> string(100) "pavaresia-e-katalonjes-prokurori-spanjoll-lajmeron-nisjen-e-hetimeve-per-udheheqesit-katalanas-97711" }