Pazari i Ri, Veliaj: U transformua nga një zgëqe, në një mrekulli urbane (Fotogaleri)

Publikuar tek: politike, më 20:00 05-03-2017 Pazari i Ri, Veliaj: U transformua nga një zgëqe, në një mrekulli urbane (Fotogaleri)

Vetëm nëntë ditë na ndajnë nga hapja e Pazarit të Ri i cili është transformuar tashmë tërësisht në një hapësirë multifunksionale, ku gjatë paradites do të shërbejë si një treg për banorët e zonës dhe pasdite në një shëtitore dhe ambient relaksues.

4t6345634tuiiki.jpg

Nuk do ta besoni si është transformuar Pazari i Ri, projekti që transformoi një zgëqe në një mrekulli urbane”, shkruan Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj në profilin e tij në Facebook.

t7685675675444.jpg

Falë këtij projekti të Bashkisë së Tiranës është rehabilituar tërësisht sheshi “Avni Rustemi” dhe zona e “Pazarit të Ri”. Gjithashtu janë restauruar ndërtesat tradicionale të zonës si dhe janë ndërtuar ambientet e nevojshme moderne për tregtarët, e shoqëruar kjo me një hapësirë pedonale.

ert3w463456468i.jpg

Zona e Pazarit të ri pritet që të kthehet në një epiqendër të turizmit, ku nuk do të mungojnë baret dhe restorantet që gatuajnë ushqim tradicional shqiptar dhe artizanët.

rty4r56y555555.jpg

6785678444jyhffghjt6.jpg

rtyu45345yioooo.jpg

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0098249912261963
array(1) { ["section"]=> string(86) "pazari-i-ri-veliaj-u-transformua-nga-nje-zgeqe-ne-nje-mrekulli-urbane-fotogaleri-70856" }