PD AKUZA të forta, publikon VIDEON: Uji në Tiranë s'është i pijshëm, vjen i ndotur

Publikuar tek: politike, më 11:34 21-09-2019 PD AKUZA të forta, publikon VIDEON: Uji në Tiranë s'është i pijshëm, vjen i ndotur

Ish-deputetja e Partisë Demokratike Oriola Pampuri ka ngritur akuza të forta ndaj kryebashkiakut të Tiranës Erion Veliaj për ujin e pijshëm.

Në një deklaratë për shtyp Pampuri tha se Veliaj gënjen për cilësinë e ujit të pijshëm, pasi pretendon se uji në Tiranë vjen i ndotur dhe rrezikon shëndetin e qytetarëve.

Si investimi të vetëm të Veliajt, demokratja cilëson rritjen e çmimit të ujit. 

DEKLARATË E ORJOLA PAMPURIT:

Me mungesën e vazhdueshme të ujit të pijshëm, kushtet e jetesës në Tiranë janë përkeqësuar gjatë drejtimit të kryeqytetit nga Erion Veliaj. Që kur ujesjellesi kaloi në pronësinë e plotë të Bashksië së Tiranës, kryeqyteti po vuan mungesën e ujit të pijshëm dhe, akoma më keq, uji shkon i ndotur në shumë familje shqiptare.

Ndryshe nga shumica e mediave që Erion Veliaj ka blerë dhe kontrollon, rrjetet sociale, të pacensuruar prej tij, shfaqin çdo ditë realitetin e mungesës së ujit në Tiranë. Autobotët dhe bidonat e ujit janë simbolet e një qyteti të qeverisur keq, pa investime dhe të vjedhur nga Erion Veliaj.

Kryetari i palogjshëm i Bashkisë se Tiranës është përgjegjës për shëndetin e mijëra qytetarëve të Tiranës me deklaratat e tij të papërgjegjshme se uji që vjen në rubineta është i sigurtë. Ne kemi bërë gati një material, ku, në më pak se 1 minutë, perballet propaganda e Erion Veliajt me realitetin që qytetarët denoncojnë në Tiranë për gjendjen e mjerueshme të ujit në zona të ndryshme të qytetit.

Arsyeja pse ne nuk kemi ujë në shtëpi dhe bizneset tona, megjithëse e paguajmë atë më shtrenjtë se kushdo në Shqipëri, është rezultat i drejtpërdrejtë i vjedhjes nga ata që drejtojnë kryeqytetin.

Bashkia e Tiranës është shndërruar në një bunker të madh, ku askush nuk jep asnjë informacion për qytetarët, askush nuk jep llogari, por vetëm i zhvat ata duke rritur taksat, duke rritur çmimin e ujit, duke vendosur gjoba, duke betonizuar çdo hapësirë dhe duke përkeqësuar cilësinë e jetesës në qytet.

Qytetarët e Tiranës duhet ta dinë se ndërkohë që në shtëpitë e tyre nuk ka ujë te pijshëm, Erion Veliaj fiton 11 milionë euro në vit nga ujësjellësi pa i investuar ato. Investimi i vetëm i kryebashkiakut që gënjen është rritja e vazhdueshme e çmimit të ujit, plan nga i cili Erion Veliaj nuk ka hequr dorë akoma.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.037132024765015
array(1) { ["section"]=> string(86) "pd-akuza-te-forta-publikon-videon-uji-ne-tirane-s-eshte-i-pijshem-vjen-i-ndotur-179239" }