PD dhe LSI pjesë e KZAZ, reagon ashpër Patozi: Të ndalet urgjentisht! Është përpjekje për të penguar procesin

Publikuar tek: politike, më 19:14 16-05-2019 PD dhe LSI pjesë e KZAZ, reagon ashpër Patozi: Të ndalet urgjentisht! Është përpjekje për të penguar procesin

Pas lajmit se PD dhe LSI kanë çuar anëtarët e tyre në Komisionet Zonale të Administrimit Zgjedhor, ka reaguar ashpër kreu i Bindjes Demokratike, Astrit Patozi.

Patozi i bën thirrje KQZ-së ta ndalë këtë “sulm mbi procesin zgjedhor”, që sipas tij ka për qëllim goditjen e Bindjes Demokratike e cila duhet të ketë komisionerët e vetë në proces.

Patozi thotë se PD dhe LSI nuk kanë të drejtë të jenë pjesë e KZAZ pasi nuk janë regjistruar në zgjedhje dhe nuk janë pjesë e parlamentit.

Deklarata e Patozit:

KQZ TË NDALË URGJENTISHT KËTË SULM MBI PROCESIN ZGJEDHOR TË 30 QERSHORIT

Lajmi se Partia Demokratike dhe LSI-ja do të kërkojnë të përfaqësohen me komisionerë, por me jo me popull, në zgjedhjet e 30 Qershorit është provokimi më i fundit ndaj procesit zgjedhor.

Zgjedhjet janë procesi i atyre, që marrin pjesë dhe administrohen sipas ligjit nga partitë e përfaqësuara në parlament. Partia Demokratike dhe LSI-ja nuk janë më të përfaqësuara, as në parlament dhe, as nuk marrin pjesë në zgjedhje me vullnetin e tyre.

Përpjekja për të penguar procesin zgjedhor me komisionerë drejtohet pikë së pari kundër BINDJES DEMOKRATIKE, e cila duhet të ketë patjetër komisionerët e vet në atë proces.

Së dyti, ajo drejtohet kundër procesit zgjedhor në tërësi, tek i cili me sa duket ata duan të fusin brenda Kalin e Trojës.

Shumica në pushtet dhe ish-opozita parlamentare mund të bëjnë pazare për pronat e shqiptarëve, për ndarje pushteti apo për çfarëdo gjëje tjetër, siç kanë bërë shpesh në të shkuarën, dhe shembulli më i qartë ishte marrëveshja e dy viteve të shkuara.

Ndoshta, jo rastësisht, nesër është përvjetori i 17 majit, ditë që mesa duket e ngroh shumë marrëdhënien Rama-Basha.

Por ata duhet ta dinë se nuk mund të bëjnë kurrë pazar për të administruar edhe votën e shqiptarëve për hallin e përbashkët të ruajtjes së këtij sistemi të kalbur politik.

BINDJA DEMOKRATIKE dënon me ashpërsi këtë provokim mbi procesin zgjedhor dhe i kërkon KQZ-së që të veprojë shpejt dhe me drejtësi për t'ua lënë zgjedhjet atyre që zgjedhin dhe zgjidhen dhe jo atyre që nuk duan të bëhen zgjedhje fare në Shqipëri.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0068910121917725
array(1) { ["section"]=> string(113) "pd-dhe-lsi-pjese-e-kzaz-reagon-ashper-patozi-te-ndalet-urgjentisht-eshte-perpjekje-per-te-penguar-procesin-164600" }