PD nuk e lë me aq, kërkon mocion me debat për “Jeruzalemin”

Publikuar tek: politike, më 14:38 29-01-2018 PD nuk e lë me aq, kërkon mocion me debat për “Jeruzalemin”

Partia Demokratike ka dorëzuar sot në Kuvend një kërkesë për rishikimin e votës së Shqipërisë më 21 dhjetor të 2017, në Asamblenë e OKB-së për “Statusin e Jeruzalemit.”

Sipas përfaqësuesve të PD-së, vota e Shqipërisë për “Jeruzalemin”, duhet hedhur edhe njëherë në rishqyrtim me debat dhe brenda një muaji Kuvendi duhet të informohet mbi çështjen. Opozita deklaroi se qeveria ka vepruar pa informuar Kuvendin dhe ka përjashtuar Presidentin nga procesi vendimmarrës.

Në Asamblenë Kombëtare të OKB-së të mbajtur më 21 dhjetor të vitit të kaluar, aleati kryesor i Shqipërisë, SHBA-ja u kundërshtua nga thuajse të gjithë aleantët tradicionalë të saj për të shpallur Jeruzalemin kryeqytet të Izraelit, ndër to edhe nga vendi ynë. Kjo votë solli mjaft debate e polemika, si mundësi e prishjes së marrëdhënieve me Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

 1_18.jpg

 

2.jpg

3.jpg

 

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.010974884033203
array(1) { ["section"]=> string(63) "pd-nuk-e-le-me-aq-kerkon-mocion-me-debat-per-jeruzalemin-108353" }