PE mbështet kandidaturën e Christine Lagarde si presidente e Bankës Qendrore Evropiane

Publikuar tek: bota, më 13:40 17-09-2019 PE mbështet kandidaturën e Christine Lagarde si presidente e Bankës Qendrore Evropiane Christine Lagarde

Parlamenti Evropian mbështeti emërimin e Christine Lagarde si presidente e ardhshme e Bankës Qendrore Evropiane.

Kështu ky votim i hap rrugën asaj që të bëhet gruaja e parë që mban këtë post.

Ligjvënësit votuan 394 për, 206 kundër dhe me 49 abstenime në seancën e parlamentit në Strasburg.

Në seancënn e sotme nuk ishte e pranishme Lagarde, ndonëse i ishtë bërë ftesës për të marrë pjesë.

Lagarde ka drejtuar më parë Fondin Monetar Ndërkombëtar.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Çifti i pensionistëve kapet me kokainë në vlerë 1 milionë paund në anijen luksoze, të ardhurat e pleqve ishin 885 paund në muaj (NGJARJA, AKUZA)
Sulmi ndaj rafinerive të naftës, SHBA identifikon vendin e saktë nga u nisën dronët! »
Article Logic
Execution time: 0.013545036315918
array(1) { ["section"]=> string(93) "pe-mbeshtet-kandidaturen-e-christine-lagarde-si-presidente-e-bankes-qendrore-evropiane-178765" }