Penalizimet nga Komisioni i Etikës, reagon ashpër klubi i Skënderbeut

Publikuar tek: sport, më 19:16 23-06-2017 Penalizimet nga Komisioni i Etikës, reagon ashpër klubi i Skënderbeut

Skënderbeu ka reaguar për herë të parë pas vendimit të Komisionit të Etikës pranë Federatës Shqiptare të Futbollit për t’i hequr titullin kampion të sezonit 2015-2016.

Korçarët shprehen mjaft të indinjuar dhe saktësojnë se ky vendim mbi bazë të asnjë fakti apo prove do të ankimohet. Skënderbeu gjithashtu pohon se ky vendim i paprecedent është i denjë për katedrat e universiteteve të drejtësisë.

Reagimi i Skënderbeut:

Klubi i Futbollit Skënderbeu bën me dije tifozërine Korçare dhe opinionin sportiv se, menjëherë pas vendimmarrjes së Komisionit të Etikës të FSHF, është kërkuar zyrtarisht argumentimi i vendimit, si hapi proçedurial paraprak për ankimimin në Gjykatën e Arbitrazhit Sportiv (CAS-TAS).

Vendimi i ditës së sotme nga ky pseudo-organ juridik është një akt i papreçedent, i denjë për katedrat e universiteteve të drejtësisë. Vetëm një organ i FSHF mund të transformonte një vendim administrativ në një vendim disiplinor, pa pasur qoftë edhe një provë të vetme të drejtpërdrejtë apo indirekte mbi të akuzuarin.

Vetëm një organ i FSHF mund të proçedonte ndaj një subjekti pa i komunikuar atij akuzën, provat mbi te cilat ajo mbështetej apo subjektin akuzues. Vetëm Komisioni i Etikës i Federates Shqiptare të Krimit në Sportin e Futbollit mund të jepte një vendim ku vërtetësia e fakteve nuk ka asnjë relevancë.

Klubi i Futbollit Skënderbeu siguron tifozërinë Korçare se ky cënim dhe kërcënim që na është bërë sot nga ana e Komisionit të Etikes, veçanerisht me heqjen e një titulli kampion të cilën vetë UEFA e ka konsideruar mëse të merituar, do të ankimohet në çdo gërmë të tij, pasi jemi të sigurt në pafajësinë tonë të pakundërshtueshme.

Falenderojmë sportdashësit dhe komunitetin të cilin e kemi përfaqësuar dënjësisht gjatë kësaj dekade për mbështetjen dhe solidaritetin e treguar. Të sigurt, vazhdojmë përpara për të rishkruar çdo vit historinë e futbollit Shqiptar!

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0071859359741211
array(1) { ["section"]=> string(74) "penalizimet-nga-komisioni-i-etikes-reagon-ashper-klubi-i-skenderbeut-83607" }