Pennine Petroleum Corporation fiton koncensionin për nxjerrjen e naftës në Shqipëri. Ja cila është kompania

Publikuar tek: ekonomi, më 15:45 09-12-2015 Pennine Petroleum Corporation fiton koncensionin për nxjerrjen e naftës në Shqipëri. Ja cila është kompania

Pennine Petroleum Corporation fiton koncensionin për nxjerrjen e naftës në Velçë. Lajmi është bërë publik nga mediet e huaja, ndërsa raportojnë se kompania kanadeze ka njoftuar licencimin nga Albpetrol më 7 dhjetor, duke thënë se është aprovuar si fituese ndër kompanitë, për bllokun e Velçës nga Ministria e Energjisë dhe Industrisë.

Blloku është 10 kilometra në juglindje të qytetit të Vlorës.

“Ky projekt ka një rol domethënës për korporatën, sepse e zhvillon gjeografikisht, në pikëpamje të vlerës dhe të çmimit. Të punosh në Republikën e Shqipërisë, dhe të respektosh legjislacionin e saj dhe rregullat, do të gjenerojë interes domethënës për aksionerët e Pennine dhe popullit të Shqipërisë’’, tha CEO i Pennine John Garden.

Por në fakt kompania mbahet si me tregues negativë ekonomikë, duke qenë se aksionet e saj vlejnë pak dhe se ka 2-3 puse të papërfillshme në Kanada.

penninepetrolharasani

Treguesit negativë të kompanisë, denoncuar nga Andis Harasani

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.024570941925049
array(1) { ["section"]=> string(112) "pennine-petroleum-corporation-fiton-koncensionin-per-nxjerrjen-e-naftes-ne-shqiperi-ja-cila-eshte-kompania-27349" }