Për 20 vjet fotografoi kufomat që mafia linte pas: E dija që do më vrisnin (FOTO-VEPRAT)

Publikuar tek: bota, më 15:53 24-11-2019 Për 20 vjet fotografoi kufomat që mafia linte pas: E dija që do më vrisnin (FOTO-VEPRAT) Fotografja Letizia Batagglia

Sot ajo është 84 vjeç por gjatë gjithë jetës ka jetuar me frikën se dikush do i merrte jetën nga momenti në moment, në mënyrën më të frikshme që dikush mund ta imagjinonte.

Kjo sepse, fotografja Letizia Battaglia fotografoi për 20 vite me rradhë mafian dhe krimet e tyre më të tmerrshme.

‘Më kërcënuan me vdekje përmes telefonatave dhe thirrjeve anonime’, deklaroi Battaglia.

Por edhe pse e dinte më mirë se kushdo tjetër, shumicën e mënyrave të tmerrshme sesi mafia ekzekutonte dhe torturonte viktimat dhe u kërcënua me jetë, ajo kurrë nuk e ndaloi dokumentimin e këtyre veprave makabre.

Sot, 84 vjeçarja rrëfen se kur fotografoi për herë të parë një kufomë dhe ndjeu aromën e tmerrshme të saj, pësoi një tronditje të thellë psikologjike.

Disa nga fotografitë që Batagglia realizoi në 20 vjet:

LB_Anthologia_4.jpg

e2f6f1f32882867dbc40f7c0a69c484d.jpg

battaglia_letizia_2007_24_2_8.jpg

Letizia-Battaglia-5.jpg

shooting-the-mafia-doc-about-italian-photographer-letizia-battaglia-exibart-street-photography-02.jpg

 

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.012155055999756
array(1) { ["section"]=> string(92) "per-20-vjet-fotografoi-kufomat-qe-mafia-linte-pas-e-dija-qe-do-me-vrisnin-foto-veprat-187029" }