Për 4 vite Parisi u rendit si vendi më i mirë për të studiuar, por sivjet ky është qyteti që rrëmben vendin e parë

Publikuar tek: ekonomi, më 21:35 16-02-2017 Për 4 vite Parisi u rendit si vendi më i mirë për të studiuar, por sivjet ky është qyteti që rrëmben vendin e parë

Për 4 vite me rradhë Parisi u rendit si qyteti më i mirë për të studiuar dhe kjo në bazë të disa kritereve si:

Numrin më të lartë të universiteteve;

Cilësinë e mësimdhënies;

Madhësinë e tyre;

Shumëllojshmërinë e studentëve nga shtete të ndryshme;

Turizmin që të ofron ky qytet;

Tarifa të ulëta shkollimi;

Nivel të lartë të punësimit dhe nivelin e përballueshëm i jetesës.

Mirëpo për 2017-n deri më tani, Montereal në Kanada është renditur si ndër qytetet më të mira për të studiuar, sipas QS Best Student Cities, ndërsa Parisi renditet qyteti i dytë, raporton newsbomb.al.

Renditja e qyteteve më të mira në Botë për të studiuar:

 1. Montereal
 2. Paris
 3. London
 4. Seoul
 5. Melbourne
 6. Berlin
 7. Tokyo
 8. Boston
 9. Munich
 10. Vancouver
 11. qytetet_me_te_mira.png

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0040888786315918
array(1) { ["section"]=> string(119) "per-4-vite-parisi-u-rendit-si-vendi-me-i-mire-per-te-studiuar-por-sivjet-ky-eshte-qyteti-qe-rremben-vendin-e-pare-68962" }