Për dy javë të bllokuar në minierë, shpëtohen 11 minatorët në Kinë

Publikuar tek: bota, më 10:46 24-01-2021 Për dy javë të bllokuar në minierë, shpëtohen 11 minatorët në Kinë

Ekipet e shpëtimit arritën të shpëtonin 11 nga 22 minatorët kinezë të cilët ishin bllokuar dhe 600 metra nën tokë për dy javë.

Mediat shtetërore raportojnë se punëtori i parë u shpëtua nga miniera e arit Hushan në provincën Shandong rreth orës 11.03 me kohën lokale (6 në mëngjes në Shqipëri), 10 të tjerët një orë më vonë, por nga një dalje tjetër. Njëri nga këta është i plagosur, por nuk dihet nëse është në gjendje të rëndë. Ishin 11 minatorë të tjerë të bllokuar në minierë, por nuk ka pasur asnjë lajm prej tyre që nga shpërthimi më 10 janar.

Një burrë me maskë, i cili dukej i paaftë për t’u ngritur, doli i shoqëruar nga ekipet e shpëtimit. Që nga shpërthimi i 10 janarit në minierën e artë Qixia në provincën lindore Shandong, ekipet e shpëtimit kanë punuar për të shpëtuar minatorë të bllokuar disa qindra metra nën tokë dhe të kërcënuar nga ngritja e ujit.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « TËRMETI me madhësi 7.1 GODET ishullin Shetland, jepet alarmi për cunami
»
Article Logic
Execution time: 0.012421846389771
array(1) { ["section"]=> string(72) "per-dy-jave-te-bllokuar-ne-miniere-shpetohen-11-minatoret-ne-kine-236175" }