Për herë të parë në histori një grua me ngjyrë në Dollarin amerikan

Publikuar tek: bota, më 17:15 20-04-2016 Për herë të parë në histori një grua me ngjyrë në Dollarin amerikan

Aktivistja e famshme afrikano-amerikane, Harriet Tubman, do të printohet në kartmonedhën e re 20 dollarëshe, duke u bërë kështu njeriu i parë me ngjyrë si dhe gruaja e parë në më shumë se 100 vite, imazhi i të cilës printohet në kartmonedhën amerikane.

Sekretari i Thesarit Amerikan të Shtetit, Jack Lew, tha se ndryshimet nuk do të prekin kartmonedhën 10 dollarëshe, ndërsa portreti i Harriet Tubman do të zëvendësojë atë të Presidentit të 7-të amerikan , Andreë Jackson. Ndryshime do të pësojë edhe kartmonedha 5 dollarë në të cilën to të printohen aktivistë të të drejtave të njeriut.

Harrie Tubman lindi si skllave në vitin 1822. Pasi arriti të shpëtojë nga skllavëria, ajo përdori rrjetin e saj të miqve dhe aktivistëve anti-skllavëri, duke shpëtuar rreth 70 familje shkllevërish të cilët u fshehën në shtëpitë e nëndheshme të quajtura “Underground Railroad”.

3q4wtgedgdf.jpg

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Clinton dhe Trump fitojnë New York-un, thellojnë diferencën me kundërshtarët
Për atë që nuk e kanë parë, ky është hoteli super luksoz i Pacollit në Zvicër »
Article Logic
Execution time: 0.010705947875977
array(1) { ["section"]=> string(73) "per-here-te-pare-ne-histori-nje-grua-me-ngjyre-ne-dollarin-amerikan-38186" }