Për herë të parë në historinë e saj, Greqia zgjedh Presidente një grua

Publikuar tek: bota, më 10:26 22-01-2020 Për herë të parë në historinë e saj, Greqia zgjedh Presidente një grua

Greqia ka zgjedhur Presidenten e re, e para grua në historinë e Greqisë.

Do të jetë Ekaterini Sakelaropulu që do të mbajë postin e Presidentes.

64 vjeçarja me profesion gjyqtare është zgjedhur në postin e lartë drejtues ditën e sotme, pas nominimit të saj nga Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis.

Presidentja e re mori 261 vota pro, 61 më shumë se kërkon Kushtetuta, dhe 33 vota u abstenuan.
Vijon...

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.069906949996948
array(1) { ["section"]=> string(76) "per-here-te-pare-ne-historine-e-saj-greqia-zgjedh-presidente-nje-grua-192797" }