Për herë të parë pas 9 vitesh euro zbren nën 134 lekë

Publikuar tek: ekonomi, më 16:46 05-06-2017 Për herë të parë pas 9 vitesh euro zbren nën 134 lekë

Për herë të parë pas 9 vitesh euro zbren nën 134 lekë.

Sot, sipas kursit të këmbimit valutor të Bankës së Shqipërisë, euro është këmbyer me 133.98, duke rënë me -0.12 krahasur me një ditë më parë. Që nga shtatori 2009, euro ka rënë në vlerën më të ulët.

Po ashtu dhe dollari ka rënë duke u shkëmbyer me 118.94 lekë. Aktorët e tregut pohojnë se në tregun e brendshëm, faktorët që po ndikojnë në zhvlerësimin e euros është oferta e lartë për monedhë të përbashkët si dhe kërkesa e ulët për monedhën vendase.

/Newsbomb.al/

aaaaa.jpg

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0098581314086914
array(1) { ["section"]=> string(59) "per-here-te-pare-pas-9-vitesh-euro-zbren-nen-134-leke-81311" }