Për mos t’u humbur/ Avokatja rrëfen rikthimin e të vëllait në Shqipëri: Ç’të bëj më tha...këtë nuk e zgjodha unë!

Publikuar tek: fcb-bomb, më 08:55 06-08-2017 Për mos t’u humbur/ Avokatja rrëfen rikthimin e të vëllait në Shqipëri: Ç’të bëj më tha...këtë nuk e zgjodha unë!

Një rrëfim i shkurtër me nota realiste ky i avokates Mirela Jorgo e cila tregon për rikthimin e të vëllait në Shqipëri, pas 5 vjetësh.

“Ç’të bëj, më tha, jam shqiptar dhe këtë nuk e zgjodha unë. Thjesht vijmë se na merr malli për këtë vend që nuk u bë kurrë”.

RRËFIMI I PLOTË:

Im vella i vogli erdhi ne Shqiperi pas 5 vjetesh me idene se ne Shqiperi do te kete ndryshuar dicka nga ato qe publikohen ne media. Rruge e gjate duke pershkuar Kroaci , Malin e Zi dhe mberrin me Murriqan. Rruga e gjate i shkoj mire duke ndaluar ne Dubrovnikun e bukur nje nate. Sapo hyn ne Murriqan rruga totalisht pa ndricim dhe nje ndjesi e ankthshme . Pati nje moment kur nje makine i hyn ne korsine vet perballe dhe nje manovrim e detyron te shpetoj. Shpetova , tha. Ne Tirane prane shtepise se Komunes se Parisit ne ate mbremje ndjesia qe perjetova , me tha, ishte taman nje nje vend i botes se trete. Pasi sistemova prinderit nga rruga e gjate u them te bejne durim se nuk kemi uje. Duhet te lahemi me kursim. Sot vendosa ta coja ne Sarande një nate. Ne Durres i beri pershtypje korsite e ngushta te rrugeve . Njesoj si e Lungo Mares. Ne Ujin e Ftohte te Tepelenes i beri pershtypja e bisedes se vendasve per hashashin. Degjonte dhe nuk fliste por bleu nje tufe caji mali aq i kerkuar atje ku jeton per vetite kurative. Aroma e ketij caji i kujtonte femijerine. Ne Sarande kerkuam mengjes tek nje hotel dhe na thane qe nuk u sherbenin klientave jo te hotelit edhe pse kerkuam qe do te paguanim. Atehere u ulem ne nje lokal tjeter dhe kerkuam leng portokalli te fresket dhe omlete. Na sollen leng kutie dhe cmimi erdhi per leng te fresket.. Insinstuam se nuk e donim dhe pronarja reagoj ashper. Gjithesi aventura per te treguar bukurine e nje vendi te mbushur me nje mije halle nuk ia ndryshon mendjen qe jetesa ne kete vend eshte me nje mije probleme. Cte bej , me tha, jam shqiptar dhe kete nuk e zgjodha une. Thjesht vijme se na merr malli per kete vend qe nuk u be kurre.

mos1.jpg

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0095968246459961
array(1) { ["section"]=> string(114) "per-mos-t-u-humbur-avokatja-rrefen-rikthimin-e-te-vellait-ne-shqiperi-c-te-bej-me-tha-kete-nuk-e-zgjodha-une-88375" }