Për të ndihmuar djalin me AUTISM, nëna rikthehet në bankat e shkollës, jep të njëjtat provime me 14 vjeçarin (NGJARJA NE ITALI)

Publikuar tek: rajon, më 11:24 16-07-2019 Për të ndihmuar djalin me AUTISM, nëna rikthehet në bankat e shkollës, jep të njëjtat provime me 14 vjeçarin (NGJARJA NE ITALI)

14 vjeçari Alessio ka një formë të avancuar autizmi: situata që ai qëllon të tjerët përreth, bërtet dhe gjeste për të gjithë ata që ka afër të pakontrolluara.

Ndaj, prindërit e tij u thirrën nga drejtuesit e një shkolle në Itali dhe iu tha se nuk mund të qëndronte në atë shkollë. “Sistemi nuk është në gjendje të merret me raste të tilla”, dëgjuan prindërit nga autorutetet e shkollës.

Maria dhe Stefano, prindërit e Alessios, përvecse jetës së veshtirë që kanë pasur, kanë dashur që të mos e lënë djalin e tyre të preket nga humbja e dinjitetit, raportojnë mediat italiane.

“Nëse doni që Alessio të frekuentojë shkollën, duhet që në krah të tij të jetë dikush që ta ndihmojë dhe të na ndihmojë” I kërkoi prindërve drejtori I shkollës, raporton newsbomb.al.

Maria nuk e mendon dy herë. Dhe pasi ka mërzinë dhe është zhgënjyer nga sistemi, hedh poshtë vitet e punës dhe karrierën e saj dhe në moshën 46 vjeçare kthehet në bankat e shkollës, raporton newsbomb.al referuar medias italiane.

Në pesë vitet që pasuan, Maria dhe Alessio nuk kanë munguar në asnjë leksion, por as tek ditëlindjet e shokëve të klasës. Studentët e tjerë nuk shqetësohen më nga krizat e Alessios dhe për më tepër, ia kanë bërë më të thjeshtë qëndrimin në klasë.

Dhe në moshën 51 vjecare, kur ajo vetë tregon historinë, ka provuar edhe njëherë të gjithë provimet në të njëjtën ditë me djalin e saj Alessio.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.035115003585815
array(1) { ["section"]=> string(130) "per-te-ndihmuar-djalin-me-autism-nena-rikthehet-ne-bankat-e-shkolles-jep-te-njejtat-provime-me-14-vjecarin-ngjarja-ne-itali-172362" }