Për tu habitur, mjekët kanadezë në protestë: NA ULNI RROGAT

Publikuar tek: bota, më 21:28 08-03-2018 Për tu habitur, mjekët kanadezë në protestë: NA ULNI RROGAT

Në Kanada, më shumë se 500 mjekë dhe 150 studentë të mjekësisë kanë nënshkruar një letër publike që proteston për rritjen e pagave të tyre.

Ata shprehen se ndjehen të ofenduar nga rritja e pagës, për sa kohë që pacientët dhe mjekët po përballen me shumë probleme në sistemin shëndetësor.

“Ne mjekët kërkojmë që rritja e pagave që u jepet mjekëve të anulohet dhe që burimet e parave të shpërndahen për të përmbushur nevojat e pacientëve”- thuhet në letrën e tyre publike.

Sakaq, nuk është hera e parë që mjekët në Kanada ngrejnë zërin për problemet që sistemi shëndetësor në vendin e tyre ka.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.012532949447632
array(1) { ["section"]=> string(64) "per-tu-habitur-mjeket-kanadeze-ne-proteste-na-ulni-rrogat-112651" }