Përfiton 110 milion euro pas gjyqit kundër Shqipërisë, Beccheti kërkesë Holandës për sekuestrimin e aksioneve shqiptare në kompanitë SHELL dhe ENI

Publikuar tek: aktualitet, më 16:07 18-01-2021 Përfiton 110 milion euro pas gjyqit kundër Shqipërisë, Beccheti kërkesë Holandës për sekuestrimin e aksioneve shqiptare në kompanitë SHELL dhe ENI

Pas mbylljes së televizionit "Agon Channel", Francesco Beccheti vijon betejën për të marrë dëmshpërblimin prej 110 milion eurosh nga shteti shqiptar.

Gazeta holandeze, FD publikuar një artikull pikërisht për këtë çështje.

Sipas tyre, Beccheti i është drejtuar shtetit holandez për të konfiskuar aksionet shqiptare në kompaninë SHELL dhe Eni.

Vendimi mbetet në dorë të autoriteteve hollandeze dhe nëse vendoset në favor të tij, Beccheti do t'a përfitojë shumën prej 110 milionë eurosh.

Duke qenë se sipërmarrësi italian fitoi gjyqin ndërkombëtar kundër Shqipërisë, pasuritë shqiptare që nuk mbrohen nga konventat diplomatike tani mund të konfiskohen për të paguar këtë borxh.

Shkrimi i plotë:

Shteti hollandez ka përfunduar në një çështje të pasigurt në lidhje me shpronësimin e një stacioni televiziv në Shqipëri. E drejta ndërkombëtare e detyron Holandën të ndërmarrë veprime ligjore në interes të Shqipërisë. Dhe kjo ndërsa Holanda është një nga kritikët më të mëdhenj të këtij vendi në negociatat për pranimin në BE.

Çështja sillet rreth dëmeve prej më shumë se 100 milion euro për t’u paguar nga Shqipëria për mbylljen e një kanali televiziv të një biznesmeni italian në 2015. Vendi refuzon të paguajë, pavarësisht nga një vendim i një gjykate arbitrazhi të Bankës Botërore në 2019.

Ish pronari i kanalit po përpiqet të kapë aksionet shqiptare kundër kompanive private holandeze të kompanisë së naftës Shell dhe kompanisë italiane të energjisë ENI. Kjo çështje ka përfunduar në gjykatën holandeze, me të cilën avokati i shtetit Italian PelsRijcken po përballet në emër të qeverisë Holandeze.

Angazhimi

Ministria e Drejtësisë thotë në një përgjigje se Holanda ka një detyrë ‘të së drejtës ndërkombëtare’ për të marrë mbrojtjen, sepse Shqipëria kërkon imunitetin e saj kundër padisë. Në parim, kompanitë nuk mund të sekuestrojnë pasuritë e vendeve nëse ato para kanë një qëllim publik. Sipas Ministrisë së Drejtësisë, pra, nuk ka rëndësi se cili vend është apo cili është sfondi i çështjes, sepse Shqipëria nuk është zyrtarisht palë në këtë proces gjyqësor.

Çështja është pak e veçantë sepse Hollanda ka një marrëdhënie të ndjeshme me Shqipërinë, e cila po përpiqet të anëtarësohet në Bashkimin Evropian që nga viti 2009. Negociatat për këtë u vunë veton nga Danimarka, Franca dhe Hollanda në 2019.

Shqipëria ka një reputacion të keq për një sistem juridik të lëkundur, korrupsion dhe çështje të lirisë së shtypit. Vendi është gjithashtu shpesh në lajme për përfshirjen e tij në krimin në shkallë të gjerë, ndërkombëtare të drogës. Konfiskimi i kanalit televiziv Agon TV në 2015 ka qenë i lidhur me mungesën e lirisë së shtypit në Shqipëri. Kanali raportonte në mënyrë kritike ndaj qeverisë.

Themeluesi italian Francesco Becchetti kishte kohë që ishte aktiv në vend në prodhimin e energjisë së rinovueshme nga hidrocentralet dhe mbetjet në vend. Në vitin 2015, prokuroria shqiptare e akuzoi atë për mashtrim dhe pastrim parash dhe konfiskoi të gjitha pasuritë e tij shqiptare.

Një gjykatë ndërkombëtare e arbitrazhit e Bankës Botërore ra dakord me Becchetti në kërkesën e tij për dëmshpërblim. Sipas avokatëve të tij, ajo gjykatë njohu “fushatën politike dhe abuzimin e forcës policore të qeverisë kundër Becchetti dhe stacionit të tij televiziv ndërkombëtar”.

Në bazë të këtij gjykimi, ai përpiqet të mbledhë më shumë se 100 milion € nga Shqipëria. Për shkak se Shqipëria nuk paguan, Becchetti ka filluar një turne nëpër gjykatat evropiane. Rastet janë gjithashtu duke u zhvilluar në Austri dhe Belgjikë për të kërkuar para të destinuara për Shqipërinë si kompensim për dëmin. Për shembull, ai bllokoi fondet e Shqipërisë në kontrollin evropian të trafikut ajror Eurocontrol përmes gjykatës belge.

Pagesat Shell

Javën e kaluar, dy procedura u paraqitën në Hagë për të qenë në gjendje të bllokonin fondet shqiptare gjithashtu në Holandë. Shell dhe ENI kanë koncesione për nxjerrjen e naftës në vendin ballkanik. Kjo i jep Shqipërisë një pretendim ndaj këtyre kompanive dhe Becchetti tani po i përdor ato për të kërkuar pjesën e tij.

Sipas avokatit Jan-Ëillem de Groot van Houthoff, i cili ndihmon Becchetti në procedurat e tij holandeze, Shqipëria nuk mund ta parandalojë këtë. Mbi të gjitha, ka të bëjë me fonde jopublike, argumentoi ai në gjykatë javën e kaluar. Kështu që ata nuk do të binin në dispozitat e ligjit ndërkombëtar që do ta bënin Shqipërinë të imunizuar ndaj këtij pretendimi.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Për pak vrau 2 persona pasi udhëtonte me 150 km/h në mes të Tiranës, Stiverjan Dashi shpëton edhe këtë herë vetëm me një gjobë
‘Më tradhëtonte me komshiun dhe me të bëri fëmijë’, 36-vjeçari tregon dhunën e ish-gruas: Më gjuajti me grushe, mori një shishe birre dhe... (E PLOTË) »
Article Logic
Execution time: 0.011728048324585
array(1) { ["section"]=> string(152) "perfiton-110-milion-euro-pas-gjyqit-kunder-shqiperise-beccheti-kerkese-holandes-per-sekuestrimin-e-aksioneve-shqiptare-ne-kompanite-shell-dhe-eni-235460" }