Përfituan 9 milion dollarë përmes rimbursimit të TVSH: Arrestohen 5 biznesmenë, 6 në kërkim (EMRAT)

Publikuar tek: aktualitet, më 19:54 24-01-2018 Përfituan 9 milion dollarë përmes rimbursimit të TVSH: Arrestohen 5 biznesmenë, 6 në kërkim (EMRAT)

Pesë biznesmenë janë arrestuar dhe 6 të tjerë janë ende në kërkim pasi akuzohen se përmes një skeme mashtrimi me faturat e TVSH-së kanë përfituar 9 milion dollarë.

Me kërkesë të prokurorit Ndini Tavani, Gjykata e Tiranës  ka vendosur 11 masa arresti në mungesë, 5 prej të cilave janë ekzekutuar nga policia e Tiranës, kurse 6 janë ende në kërkim.

Të arrestuar janë biznesmenët:

Dhimitraq Çelo, 23 vjeç, lindur në Gjirokastër dhe banues në Tiranë

Bujar Murataj, 31 vjeç, lindur dhe banues në Tiranë

Indrit Sulaj, 30 vjeç, lindur dhe banues në Tiranë

Shkëlqim Hasani, 50 vjeç, lindur në Gramsh dhe banues në Tiranë

Ruzhdi Murataj, 60 vjeç, lindur dhe banues në Tiranë

Nevruz Lami, 36 vjeç, lindur dhe banues në Tiranë

Në kërkim janë shpallur shtetasit me iniciale B.Gj., M.M., S.K., E.Sh, dhe A.B.

Mësohet se biznesmenët që operonin në Tiranë, në aktivitete të ndryshme si shit-blerje, skrap dhe ndërtim, përmes 50 bizneseve fiktive kanë krijuar një skemë mashtrimi duke përfituar plot 9 milion dollarë përmes rimbursimit të faturave të TVSH-së.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Përplasja në KiE, deputeti demokrat denoncon kolegun socialist: Bëri një manipulim fëminor…
PËRPLASJE E FORTË, biznesmeni Besnik Sulaj: I kërkoi mikut tim 100 mijë euro, Besjan Pesha i përgjigjet me akuza të rënda ndaj ARMO-s »
Article Logic
Execution time: 0.011255025863647
array(1) { ["section"]=> string(102) "perfituan-9-milion-dollare-permes-rimbursimit-te-tvsh-arrestohen-5-biznesmene-6-ne-kerkim-emrat-107795" }