Përfshihet nga flakët “Londra e vogël”, 350 vite pas Zjarrit të Madh

Publikuar tek: bota, më 21:29 04-09-2016 Përfshihet nga flakët “Londra e vogël”, 350 vite pas Zjarrit të Madh

Një replike gjigande e Londrës së shekullit të 17 i është vënë zjarri mbrëmjen e sotme për të përkujtuar 350 vjetorin e Zjarrit të Madh që shkatërroi kryeqytetin e Britanisë.

Screeasdhjhnhjjhhot_1.jpg

Ferri i vitit 1666 shkatërroi pjesën më të madhe të murit të brendshëm të qytetit, mijëra banesa prej druri dhe detyroi Londrën të ndërtohej sërish nga hiri.

Screlondrazjarr1666shot_1.jpg

Zjarri i Madh i Londrës ra në furrën e bukës Thomas Farrinor, pak pas mesnatës së 2 shtatorit 1666 dhe u shpërnda gradualisht në të gjithë qytetin përpara se të shuhej plotësisht 3 ditë më pas.

Zjarri shkatërroi 80% të murit rrethues të qytetit, 13,200 shtëpi, 87 kisha dhe katedrale.

Vetëm 6 vdekje iu atribuan zjarrit që detyroi të shpërnguleshin mbi 80,000 banorë.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Pandat nuk janë më të rrezikuara, rritet popullisa e tyre
Obama takohet me Putinin në Kinë »
Article Logic
Execution time: 0.024031162261963
array(1) { ["section"]=> string(71) "perfshihet-nga-flaket-londra-e-vogel-350-vite-pas-zjarrit-te-madh-51882" }