Përfshirja e Sokol Fekës në trafikun e drogës, Ministria e Mbrojtjes liron 6 oficerë

Publikuar tek: aktualitet, më 08:57 05-02-2015 Përfshirja e Sokol Fekës në trafikun e drogës, Ministria e Mbrojtjes liron 6 oficerë Sokol Feka gjatë shërbimit, me rreth te kuq

Historia e trafikimit të drogës nga Maroku në Spanjë nuk mbyllet me vdekjen e pilotit të dyshuar si i përfshirë në të, Sokol Fekës por vazhdon të ketë pasoja edhe në radhët e ushtarakëve shqiptarë.

Ministria e Mbrojtjes ka liruar së fundmi 6 oficerë të Forcave të Armatosura.  Sipas Gazetës Shqiptare dy prej oficerëve i përkasin Policisë Ushtarake dhe 4 të tjerë Forcave Ajërore.Ende nuk bëhen publike emrat e tyre, por tashmë ata do të jenë në lirim nga detyra dhe në dispozicion të Forcave të Armatosura për çdo rast.

Arsyeja e lirimit të ushtarakëve ka të bëjë me dyshimin e Ministrisë së Brendshme se 2 prej oficerëve të Policisë Ushtarake kanë patur përgjegjësi si inspektorë krimesh në repartin e Farkës. Në motivacionin e lirimit të ushtarakëve nuk jepen arsyet e përgjegjësisë së tyre në lidhje me rastin Feka, por jo formalisht u është bërë e ditur se shkak është ngjarja e Malagës në Spanjë, ku humbi jetën majori Sokol Feka. Madje, dy nga policët ushtarakë duhet të raportonin për vonesën e kthimit të majorit Feka nga trajnimi në Londër, por nuk e kanë bërë një gjë të tillë. Ministria e Brendshme mohon zyrtarisht lirimin e oficerëve.

Majori Sokol Feka ndërroi jetë në Malaga të Spanjës, pasi helikopteri që drejtonte humbi kontrollin duke u përplasur me një shtyllë elektrike. Në helikopterin e dëmtuar autoritetet spanjolle gjetën 1 ton hashash. Trupi i tij ende nuk është sjellë në Shqipëri.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Fadromat mbërritën në Vlorë, filluan prishjet Vlorë-Skelë
21 Janari/ Kuliçaj: Do dëshmoj vetëm me avokat »
Article Logic
Execution time: 0.011430025100708
array(1) { ["section"]=> string(88) "perfshirja-e-sokol-fekes-ne-trafikun-e-droges-ministria-e-mbrojtjes-liron-6-oficere-2368" }