Përfundon ndërtimi i Gazsjellësit Trans Adriatic Pipeline (TAP)

Publikuar tek: ekonomi, më 16:18 14-10-2020 Përfundon ndërtimi i Gazsjellësit Trans Adriatic Pipeline (TAP)

Pas gati katër vite e gjysmë prej nisjes së punimeve, ka përfunduar ndërtimi i gazsjellësit Trans Adriatic Pipeline (TAP).

Një nga investimet më të rëndësishme që përfshin edhe vendin tonë tashmë është gati të sjellë gaz natyror nga fusha gjigante e Shah Deniz II në Detin Kaspik, Azerbajxhan.

Gazsjellësi me gjatësi 878 km lidhet me Gazsjellësin Trans Anatolian (TANAP) në kufirin Turko-Grek në Kipoi, kalon Greqinë dhe Shqipërinë dhe Detin Adriatik, përpara se të dalë në breg në Italinë e Jugut.

Rrugëzimi i TAP mund të lehtësojë furnizimin me gaz në disa vende të Evropës Juglindore. Dalja e TAP në Itali ofron mundësi të shumta për transport të mëtejshëm të gazit Kaspik në tregjet më të gjera Evropiane.

Si pjesë kryesore e Korridorit Jugor të Gazit, TAP është strategjikisht dhe ekonomikisht i rëndësishëm për Evropën dhe thelbësor në sigurimin e qasjes së besueshme në një burim të ri të gazit natyror. TAP luan një rol të rëndësishëm në rritjen e sigurisë së energjisë në Evropë, diversifikimin e furnizimit, si dhe objektivat e dekarbonizimit.

Aksionet e TAP përbëhen nga BP (20%), SOCAR (20%), Snam (20%), Fluxys (19%), Enagás (16%) dhe Axpo (5%).

rgehe45hdfhj5tj.jpg

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « FMN: Vijon ulja ekonomike në vitin 2020 për Shqipërinë, por 2021 do të sjellë rritje me 5%
»
Article Logic
Execution time: 0.011292934417725
array(1) { ["section"]=> string(68) "perfundon-ndertimi-i-gazsjellesit-trans-adriatic-pipeline-tap-223766" }