Përfundon takimi Rusi-Iran-Turqi, ja çfarë vendosën liderët për luftën në Siri

Publikuar tek: bota, më 19:50 03-04-2018 Përfundon takimi Rusi-Iran-Turqi, ja çfarë vendosën liderët për luftën në Siri Nga e majta Hasan Rouhani lider i Iranit, Vladimir Putin president i Rusisë dhe Rexhep Tayip Erdogan president i Turqisë

Ka përfunduar pak më parë takimi mes liderëve të Rusisë, Turqisë dhe Iranit mbi diskutimet e një marrëveshje të mundshme për mbylljen e luftës në Siri, por pa asnjë rezultat pozitiv.

Pavarësisht gadishmërisë për t’i dhënë fund luftës së tmerrshme që ka marrë jetën e miliona sirianëve nga ana e Vladimir Putin, Rexhep Tayip Erdogan dhe Hassan Rouhani, nuk kanë arritur dot të zgjidhin çështjet mes tyre.

Rusia, Turqi dhe Irani janë tre forcat më të mëdha ushtarake që operojnë në zonën e luftës, me përjashtim të SHBA, të cilët janë shprehur se së shpejti do të largohen nga Siria, duke ua lënë në dorë vendeve të tjera fundin e luftës.

Të treja vendet janë takuar pasditen e sotme në Ankara të Turqisë pa ndikimin e asnjë faktori të huaj për të mbyllur njëherë e mirë këtë ‘eksperiment’ të korbshëm që prej 7 vitesh vepron mbi sirianët.

Ndërkohë që mësohet se Rusia dhe Irani janë të detyruar të mbajnë në gadishmëri forcat ushtarake në territorin mes Irakut dhe Iranit, pasi gjakërat ende nuk janë të qetësuara mes dy vendeve për shkak të luftës së territoreve.

Sakaq Turqia ka kërkuar nga kjo marrëveshje vetëm qetësimin e situatës në shtetin fqinj, Siri.

Të tre liderët kanë mbajtur rezerva ndaj forcave amerikane, të cilat sipas tyre kanë ende një ndikim të madh mbi eklavën e luftës

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.012080192565918
array(1) { ["section"]=> string(84) "perfundon-takimi-rusi-iran-turqi-ja-cfare-vendosen-lideret-per-luften-ne-siri-115564" }