Përgjaken Pashkët, 50 të vdekur dhe 200 të plagosur në Sri Lanka

Publikuar tek: bota, më 07:50 21-04-2019 Përgjaken Pashkët, 50 të vdekur dhe 200 të plagosur në Sri Lanka

E diela e pashkëve është përgjakur në Sri Lanka.

Të paktën 50 persona raportohen të jenë vrarë dhe më shumë se 200 kanë mbetur të plagosur pas shpërthimeve të fuqishme në kisha dhe hotele.

Sipas BBC janë raportuar të paktën gjashtë shpërthime. Tre shpërthime në Kochchikade, Negombo dhe Batticaloa u shënuan gjatë shërbimeve të Pashkëve.

Shangri La, Cinnamon Grand dhe Kingsbury, të gjitha në Colombo, u goditën gjithashtu.

Dita e Pashkës është një nga festat më të mëdha në kalendarin e krishterë. Imazhet në mediat sociale treguan një prej kishave, St Sebastian në Negombo, me një tavan të copëtuar dhe gjak në pllaka.

Mediat e Sri Lankës raportojnë se turistët e huaj mund të jenë ndër viktimat. Ndërkohë, askush nuk ka thënë ende se kush ishin përgjegjës për sulmet.

_106534834_053503549-1.jpg

 

 

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.011663913726807
array(1) { ["section"]=> string(70) "pergjaken-pashket-50-te-vdekur-dhe-200-te-plagosur-ne-sri-lanka-161249" }