Përgjaken rrugët në Bagdad, 18 të vdekur nga protestat e dhunshme dhe përplasja me policinë

Publikuar tek: bota, më 20:38 03-10-2019 Përgjaken rrugët në Bagdad, 18 të vdekur nga protestat e dhunshme dhe përplasja me policinë Nga protestat anit-qeveritare ne Bagdad

Mijëra qytetarë protestojnë prej dy ditësh në Bagdad kundër qeverisë për mungesën e vendeve të punës, mungesën e shërbimeve shtetërore dhe korrupsionin.

Si kundërpërgjigje ndaj trazirave të dhunshme, forcat e rendit kanë bllokuar rrugët kryesore dhe urat lidhëse, madje kanë bllokuar lidhjen në internet për t’i penguar protestuesit të organizohen nëpërmjet rrjeteve sociale.

Deri tani mediat e huaja raportojnë se kanë humbur jetën 18 protestues si pasojë e përdorimit të armëve të zjarrit, armë të vërteta kundër tyre. Edhe pse e lindur spontanisht, protesta e nisur që dje në Bagdad konsiderohet si më e madhja e viteve të fundit.

Në lidhje me dhunën ndaj protestuesve dhe akteve btë tyre, kanë reaguar dhe SHBA-të, të cilat kanë shprehur shqetësimi për gjendjen e krijuar.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.012165069580078
array(1) { ["section"]=> string(97) "pergjaken-rruget-ne-bagdad-18-te-vdekur-nga-protestat-e-dhunshme-dhe-perplasja-me-policine-180716" }