Përgjimet/ Zëdhënësja e PD: Për Arben Keshin bëmë kallëzim penal në 2016-ën

Publikuar tek: aktualitet, më 21:01 17-06-2019 Përgjimet/ Zëdhënësja e PD: Për Arben Keshin bëmë kallëzim penal në 2016-ën

Një ndër personazhet kryesor në përgjimet e publikuara sot nga gazeta gjermane ‘Bild’ ishte Arben Keshi, drejtor në Ministrinë e Brendshme.  

Ai ishte i përfshirë  në dosjen 184 të Prokurorisë së Krimeve të Rënda, për shit-blerje votash.

Për këtëka reaguar zëdhënësja e Partisë Demokratike, Ina Zhupa duke publikuar një kallëzimin penal të shtatorit 2016-të që opozita ka bërë ndaj Arben Keshit për grupin e strukturuar të kapjes së zgjedhjeve në Dibër.

Zhupa shprehet se përgjimet e publikuara sot nga Bild tregojnë se PD ka patur të drejtë në kallëzimin ndaj Keshit.

Statusi i plotë:

Bleresit e votave te graduar nga Rama si kandidat per zgjedhjet lokale, skema e demaskuar nga pergjimet e Bild!

Skema e blerjes se votave, intimidimit te votuesve dhe perdorimit te administrates dhe zyrtareve shteteror eshte zberthyer me se miri sot nga pergjimet e publikuara nga Bild.

Partia Demokratike me 1 shtator 2016 ka bere kallzim penal per grupin e strukturuar te kapjes se zgjedhjeve ne Diber. Nje nga te kallzuarit eshte pikerisht Arben Keshi, qe sot nga pergjimet del qarte qe PD ka pasur te drejte ne kallzimin e saj . Por prokuroria e kapur nga Rama e la ne sirtar dhe sot nuk kemi asnje te denuar dhe asnje hetim per kete kallzim.

Kulmi eshte qe dy te kallzuarit e tjere ne te njejtin grup, pra dy bleresit dhe kercenuesit e ngarkuar per te siguruar votat ne Diber ne kallzimin e PD, sot jane kandidat te vetem per te marr nga Rama bashkite e rendesishme te qarkut Diber. Pikerisht Dionis Imeraj per bashkine Diber dhe Agron Malaj per bashkine Mat.

Gradimi si kandidat doli edhe te pergjimet e dosjes 339, ku Elton Arbana i kapur ne pergjime me Avdylat, sot eshte kandidati tjeter per bashkine e Shijakut.

Tjetri eshte Pjerin Ndreu, po ashtu sot kandidat per Lezhen, dhe ne pergjime del qarte qe perdor pushtetin per te marr votat, duke kerkuar qe drejtori te votonte dhe te shprehej hapur pro PS ose ndryshe te fluturonte nga puna.

Skema e prishur per votimet pa opoziten ne 30 qershor, edhe pergjimet demaskuese i kane vene vulen renies se narkoshtetit dhe edokracise. Asnje hap pas, Shqiperia meriton standarte europiane. #30qershor

 

64321895_2808064939264894_3647930644656291840_n.jpg

 

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.071316003799438
array(1) { ["section"]=> string(80) "pergjimet-zedhenesja-e-pd-per-arben-keshin-beme-kallezim-penal-ne-2016-en-168619" }