Përleshje e armatosur mes policisë dhe qytetarëve, humbin jetën 22 persona

Publikuar tek: bota, më 07:42 19-08-2016 Përleshje e armatosur mes policisë dhe qytetarëve, humbin jetën 22 persona

Të paktën 22 persona humbën jetën pasi u ekzekutuan nga policia gjatë një përleshje të armatosur në perëndim të shtetit të Michoacan.

BBC shkruan se Komisioni Meksikan i të Drejtave të Njeriut ka hetuar konfliktin, që u zhvilluar në qytetin Tanhuato në maj të 2015-ës, por qeveria ka bërë me dije se në këtë përleshje nuk ka patur dhunim të të drejtave të njeriut.

Rreth 42 anëtarë të një karteli të drogës kanë vdekur gjatë këtij konflikti e po ashtu edhe një oficer policie.

Michoacan është shndërruar në qytetin më të dhunshëm të Meksikës, për shkak të rivalitetit në mes karteleve lokale të drogës.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Shkon në 12 numri i viktimave nga sulmet në Turqi
Donald Trump i ‘zhveshur’ në New York, qytetarët e fotografojnë dhe qeshin me të (FOTO) »
Article Logic
Execution time: 0.012195825576782
array(1) { ["section"]=> string(79) "perleshje-e-armatosur-mes-policise-dhe-qytetareve-humbin-jeten-22-persona-50187" }