Përleshje të armatosura në Ukrainë 17 të vdekur, 100 të plagosur

Publikuar tek: bota, më 08:33 04-06-2015 Përleshje të armatosura në Ukrainë 17 të vdekur, 100 të plagosur

17 persona kanë humbur jetën dhe rreth 100 të tjerë kanë humbur jetën nga përleshjet e ashpra midis  trupave ukrainase dhe rebelëve pro-rusë, duke prishur këshutu marrëveshjen e armëpushimit të arritur në shkurt.

Kryeministrja ukrainase Arseniy Yatsenyuk akuzoi Rusinë për nxitje luftimeve. Ukraina dhe Perëndimi pohojnë se Moska furnizon rebelët me ushtarë dhe armë të fuqishme. Ndërsa  Rusia  i kundërshton këto pretendime duke i konsideruar si të pabaza.

Yatsenyuk ka kërkuar takim  me krerët e G7 në Gjermani këtë fundjavë për të dënuar Rusinë.

"Komuniteti ndërkombëtar duhet të dalë me një përgjigje të saktë dhe të përshtatshëm ndaj agresionit rus", është shprehur Yatsenyuk.

Ndërsa zëdhënësi i Kremlinit  Dimirti Peskov tha se " Po ndjek nga afër atë dhe të ndjehen shqetësim ekstrem në lidhje me veprimet provokative nga ana e forcave të armatosura të Ukrainës" .

Edhe Departamenti Amerikan i Shtetit  ka reaguar duke u shprehur të shqetësuar nga trazirat.

"Rusia mban përgjegjësi direkte për parandalimin e këtyre sulmeve dhe zbatimin e një armëpushim," tha zëdhënësja e Departamentit të Shtetit, Marie Harf.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.028722047805786
array(1) { ["section"]=> string(69) "perleshje-te-armatosura-ne-ukraine-17-te-vdekur-100-te-plagosur-12638" }