Përleshje të ashpra në Greqi/ Emigrantët kundër policisë greke në ishullin Lesbos

Publikuar tek: rajon, më 09:35 25-02-2020 Përleshje të ashpra në Greqi/ Emigrantët kundër policisë greke në ishullin Lesbos

Përleshje të shumta kanë shpërthyer mëngjesin e sotëm në ishullin grek të Lesbos.

 

Sipas mediave fqinje, bëhet me dije se përleshjet janë zhvilluar midis policisë dhe banorëve, të cilët protestuan për ndërtimin e një qendre të ndalimit të migrantëve.

Dëshmitarët thanë se rreth 500 persona u përpoqën të bllokonin shkarkimin e makinerive të rënda të shoqëruara nga përforcime policore në një port përpara ndërtimit të ishullit Egje. Përleshjet në rrugë u shtuan, pasi banorët u përpoqën të bllokonin hyrjen në kantierin e ndërtimit.

Zona në Lesbos do të jetë një kamp i mbyllur që kontrollon me forcë hyrjen dhe do të zëvendësojë një kamp aktual me qasje të hapur në Moria, i cili është një strukturë shtrirëse e ndërtuar për më pak se 3,000 njerëz dhe që tani po strehon më shumë se 18,000 azilkërkues.

Autoritetet Greke planifikojnë të ndërtojnë objektet e mbyllura të paraburgimit në ishujt Lesbos, Chios, Samos, Kos dhe Leros. Ishujt janë afër Turqisë, nga ku mijëra azilkërkues shkojnë në Evropë çdo vit.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0073690414428711
array(1) { ["section"]=> string(87) "perleshje-te-ashpra-ne-greqi-emigrantet-kunder-policise-greke-ne-ishullin-lesbos-196358" }