Përmbytjet katastrofike në Sierra Leone, shkon në 1 mijë numri i viktimave

Publikuar tek: bota, më 07:40 28-08-2017

Thellohet bilanci i viktimave nga përmbytjet katastrofike që ndodhën pak ditë më parë në Sierra Leone.

Pas shirave të rrëmbyeshëm nga moti i “çmendur”, tashmë banorët janë kërcënuar edhe ngarrëshqitja e dherave. Për pasojë, në periferi të kryeqytetit të Sierra Leone, Freetoën numri i viktimave ka shkruar deri në 1 mijë persona.


 Qindra varrime janë kryer pas përmbutjeve në qytetin “e vdekur” tashmë.  

Qeveria më parë kishte shpallur si numër zyrtar të viktimave pas rrëshqitjeve masive të dherave dhe gurëve më 14 gusht në 450 të vdekur, ndërsa ekipet e shpëtimit paralajmëruan se më shumë se 600 persona të zhdukur nuk do të mund të mbijetonin.

"Mbi 1,000 persona u zhdukën në rrëshqitjet e rërës dhe në katastrofën e përmbytjeve, dhe ne kurrë nuk do ta dimë numrin e saktë", tha Elenoroh Jokomie Metzger, kryetarja e grave të Regentit, një zonë në periferi të kryeqytetit të Sierra Leone, Freetoën, ku u godit nga rrëshqitjet.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Chuck Norris pëson dy atakë kardiak brenda 1 ore, dërgohet me urgjencë në spital
Vritet në atentat deputeti i parlamentit çeçen (Pamje të rënda) »
Article Logic
Execution time: 0.011214971542358
array(1) { ["section"]=> string(79) "permbytjet-katastrofike-ne-sierra-leone-shkon-ne-1-mije-numri-i-viktimave-90388" }