‘Përpara shkohet me punë, jo duartrokitje’, Obama thumbon Trump

Publikuar tek: bota, më 15:46 06-04-2019 ‘Përpara shkohet me punë, jo duartrokitje’, Obama thumbon Trump

Në prag të zgjedhjeve presidenciale në SHBA, ish-presidenti Barak Obama, gjatë një fjalimi në Samitin Botëror të Lidershipit në Keln të Gjermanisë, ka thumbuar presidentin aktual Trump.

Ndonëse nuk ja ka përmendur asnjëherë emrin eTrumpit, Obama la të kuptohet qartë se është kundër politikave të pasardhësit të tij.

‘Ju nuk do të lejonit kurrë gjyshin tuaj të vendosë se çfarë do të vishni apo çfarë muzike dëgjoni. Por ju e lejonin atë të vendosë se ç’do të bëhet me mjedisin ku do të jetoni. Një lider i mirë është ai që dëgjon dhe kupton njerëzit. Ajo që e bën një udhëheqës të ecë përpara është puna dhe jo duartrokitjet’, tha Obama.

Më tej ai shtoi se ‘në njërën anë janë forcat e progresit e tolerancës. Në anën tjetër, janë ata që ndërtojnë mure, që bërtasin për ndarje në ‘Ne dhe Ata’. Kjo është një histori e kohës kur ishim majmunë’.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.011790037155151
array(1) { ["section"]=> string(66) "perpara-shkohet-me-pune-jo-duartrokitje-obama-thumbon-trump-159416" }