Përplasje mes policisë dhe protestuesve në Francë, 'jelekverdhët' kërkojnë daljen nga BE

Publikuar tek: bota, më 12:42 08-12-2018 Përplasje mes policisë dhe protestuesve në Francë, 'jelekverdhët' kërkojnë daljen nga BE

Me tensione dhe përplasje mes protestuesve dhe policisë është shoqëruar protesta e sotme në Francë.

Protestuesit kërkojnë daljen nga Bashkimi Europian dhe nga NATO.

Një tjetër kërkesë e protestuesve francezë është edhe rritja e pagës minimale me 40%.

Jelekverdhët kishin paralajmërmuar një protestë masive këtë të shtunë. Për këtë arsye Franca ka mbyllur kullën Eiffel në Paris si dhe buzneset dhe muzetë e ndryshëm.

Rreth 90.000 punonjës të sigurisë ndodhen në rrugë e Francës, ndërsa 8.000 oficierë dhë 12 automjete të blinduara janë vendosur vetëm në Paris. 

Protesta e "jelekverdhëve" nisi tre javë më parë për të kundërshtuar rritjen e taksës së karburantit. 

 

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.021431922912598
array(1) { ["section"]=> string(92) "perplasje-mes-policise-dhe-protestuesve-ne-france-jelekverdhet-kerkojne-daljen-nga-be-144377" }