Përplasje në mazhorancë/ Ruçi kritika Finos dhe qeverisë: Propozim i pamoralshëm, më vjen keq për ju

Publikuar tek: politike, më 19:55 17-12-2015 Përplasje në mazhorancë/ Ruçi kritika Finos dhe qeverisë: Propozim i pamoralshëm, më vjen keq për ju

Një përplasje brenda mazhorancës dhe specifikisht mes deputetëve të PS-së, Gramoz Ruçi dhe Bashkim Finos është regjistuar sot në Kuvend, kur po votohej për projektligjin për qeverisjen vendore.

Fino kishte propozuar një amendament ku kërkon reduktimin në dy mandate nga 4 vite për kryetarët e Bashkive në Shqipëri, çka nuk i ka pëlqyer kreut të Grupit Parlamentar, i cili e ka konsideruar atë si të pamoralshëm. Ruçi ka kritikuar edhe qëndrimin e mbajtur nga kabineti qeveritar në votim, ndonëse të drejtë vote kanë vetëm kryeministri, ministri i Brendshëm, i Financave i Jashtëm dhe ai i Energjisë.

“Nuk është normale dhe e moralshme të bëhën propozime të tilla kur bëhet fjalë për ligje kaq të rëndësishme. Ne sapo kemi votuar një ligj shumë të rëndësishëm të reformës territoriale dhe nuk është normale që t'u ndërpresësh shumë njerëzve me ambicie të drejtën për të kandiduar. Në shumë bashki mund të ketë njerëz të pavarur që janë jashtë partive politike, por janë administrator shumë të zotë dhe nuk është normale t’i ndalosh të kandidojnë. Më vjen keq edhe për kabinetin qeveritar, të cilët e sollën vetë në Kuvend këtë propozim dhe tani votuan kundër”, ka thënë deputeti socialist.

Menjëherë ka replikuar Bashkim Fino, i cili është shprehur se Kushtetuta ia garanton atij propozimn e amendamenteve dhe se nuk arrinte të kuptonte këtë reagim të Ruçit.

“Është e drejta ime të bëj amendamente dhe ky nuk është paraqitur në momentin e fundit por është shumë i argumentuar. Nuk e kuptoj, pasi mazhoranca nuk u turbullua fare zoti Ruçi edhe pse nuk u votua ky propozim. Unë kam kohë për t’i bëtë ato 84 vota”, tha Fino.

Nga Veriu në jug, këto hotele mbajnë 5 yje.
Por me sa i vlerësoni ju?

Grand Hotel Resort - Velipoja
Rafaelo - Shëngjin
Kompleksi Lura - Gjiri i Lalezit
Palace Hotel - Durrës
Prestige Resort - Golem
Premium Resort - Golem
Fafa Hotel - Durrës
Grupi Harmonia - Hotel
Regina Hotel - Vlorë
Hotel Butrinti - Sarandë
Demi Hotel - Sarandë
Santa Quaranta Resort - Sarandë
Hotel Morina - Palasë
Hotel Fishta - Velipojë
Hotel Briliant - Qerret
Supreme Hotel - Qerret
Article Logic
Execution time: 0.0089418888092041
array(1) { ["section"]=> string(103) "perplasje-ne-mazhorance-ruci-kritika-finos-dhe-qeverise-propozim-i-pamoralshem-me-vjen-keq-per-ju-28017" }