Përplasje në referendumin për pavarësi nga Spanja, 40 të plagosur në Katalunjë

Publikuar tek: bota, më 12:45 01-10-2017 Përplasje në referendumin për pavarësi nga Spanja, 40 të plagosur në Katalunjë

Ka nisur me trazira të shumta referendumi i Katalunjës për pavarësi nga Spanja. Si pasojë e përplasjeve të shumta të paktën 40 persona kanë mbetur të plagosur.

Tensionet u shtuan në qendrën e votimit në Sant Julia de Rumis në Girona, ku do të votonte presidenti katalanas Carles Pigdemont, por për shkak të përplasjeve nuk mundi të votonte në këtë qendër dhe shkoi në një tjetër.

Sakaq, procesi i votimit në disa zona të Katalunjës është hapur në orën 09:00, ndërsa në disa zona të tjera është dashur ndërhyrja e forcave të policisë.

5760.jpg

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Trazira në Suedi gjatë marshimit të Neo-Nazistëve, dhjetra të arrestuar
E rëndë në Francë/ një person sulmon me thikë kalimtarët, dy të vdekur »
Article Logic
Execution time: 0.011756896972656
array(1) { ["section"]=> string(83) "perplasje-ne-referendumin-per-pavaresi-nga-spanja-40-te-plagosur-ne-katalunje-94340" }