Përplasje të dhunshme në rripin e Gazës, palestinezët protestë në Tiranë

Publikuar tek: aktualitet, më 16:33 15-05-2018 Përplasje të dhunshme në rripin e Gazës, palestinezët protestë në Tiranë Protesta paqësore në Tiranë

Përplasjet prej ditës së djeshme mes palestinezëve dhe ushtrisë izraelite në rripin e Gazës ku deri më tani raportohen rreth 58 viktima, ka bërë që Ambasada e Palestinës në kryeqytet të organizojë një protestë paqësore.

Së bashku me anëtarë të komunitetit palestinez në Tiranë, zgjodhën që me anë të tubimit të kryenin homazhe për viktimat e shënuara në Gaza, ndërkohë që dita e sotme për popullin e Palestinës shënon edhe 70 vjetorin e Nakba (katastrofa).

Nakba është dita e cila përkujton largimin e mijërave palestinezëve nga vendi i tyre për shkak të krijimit të Izraelit në vitin 1948.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Vetëhelmohet 37 vjeçarja, dërgohet në gjendje të rëndë në spital
Dorëheqjet për t’i shpëtuar Vettingut, Mirela Fana dhe Sulemjan Tola ‘përplasen’ në Kolegjin e Apelimit »
Article Logic
Execution time: 0.011940002441406
array(1) { ["section"]=> string(78) "perplasje-te-dhunshme-ne-rripin-e-gazes-palestinezet-proteste-ne-tirane-120864" }